Opioidsõltuvuse asendusravi

Efektiivne sõltuvusravi sisaldab erinevaid võtteid ning lähenemisi, alustades nõustamisest ning lõpetades sotsiaalse teenusega.

Opioidsõltuvuse näol on tegemist psüühikahäirega, mille tekkepõhjuse hulgas on nii sotsiaalsed, psühholoogilised kui bioloogilised tegurid. Sõltuvus on käsitletav kroonilise haigusena, mille puhul ka seisundi osaline paranemine ja remissioonide pikenemine on oluliseks kergenduseks nii patsiendile, tema lähedastele kui laiemalt kogu ühiskonnale.

Efektiivne sõltuvusravi sisaldab erinevaid võtteid ning lähenemisi, alustades nõustamisest ning lõpetades sotsiaalse teenusega.

Asendusravi eesmärk on vähendada illegaalse uimasti tarvitamist, ohtlikke nakkushaiguste levikut, eluohtlike intoksikatsioone, suremust ning motiveerida asendusravil viibivat isikut loobuma illegaalse aine tarbimist pikema aja jooksul.

Ravi põhieesmärgiks on seatud uimastite tarvitamisest loobumine, mis on aluseks seisundi stabiliseerumisele ja igakülgsele elukvaliteedi paranemisele.
Metadoon asendusravi kestust ei saa ette prognoosida, see sõltub paljudest teguritest. Selleks, et muuta oma elu, on  vaja rohkem aega ja stabiilsust. Neil põhjustel soovitatakse jätkata ravi minimaalselt 12 kuu jooksul, soovitavalt isegi 2-4 aastat. Ravi lõpetamisega ei tasu kiirustada, sest kogemus näitab, et need, kes lõpetavad ravi kiiresti, pöörduvad sagedamini tagasi narkootikumide juurde.

Jäta meelde!

  • Opioidsõltuvus on haigus, mida on võimalik ravida
  • Metadoon-asendusravi aitab Sul lõpetada fentanüüli, heroiini või teiste illegaalsete opioidide tarvitamise
  • Metadoon-asendusravi aitab Sul end kaitsta HIV-viiruse eest, kuna selle abil saad lõpetada süstimise
  • Metadoon on ohutu HIV-sse nakatanud inimestele
  • Metadoon on valikravim opioidsõltuvuse raviks raseduse ajal

Ravile võetakse pikaajalises opiaatsõltuvuses olevaid üle 18-aastaseid uimastisõltlasi.

Ravi on mitmekülgne, sisaldades suukaudselt manustatavale metadoonile lisaks ka individuaal- ja grupiteraapiat ning psühhosotsiaalset rehabilitatsiooni.

Ravi on patsiendile tasuta, vabatahtlik ja eeldab koostööd.

UUS!

HIV tasuta testimine Jõhvis

Alates 17.01.22 saab anonüümset HIV testimist ning nõustamist lisaks Tallinna, Tartu ja Narva SYNLABi proovivõtupunktidele ka Jõhvis. Teenus on võimalik tänu koostööle Tervise Arengu Instituudiga, mõeldud kõigile alates 16. eluaastast ja ei sõltu ravikindlustuse olemasolust. Nõustamisele ja testimisele tulles ei pea ennast ette registreerima.

Jõhvis saab tasuta HIV testimist ja nõustamist aadressil Jaama 34 (kab 15) E-R kl 12.00-15.00

Lisaks HIV testile on tasuta ka B- ja C-hepatiidi analüüsid. Tasulise teenusena saab vajadusel end testida veel mitmete teiste sugulisel teel levivate nakkuste osas.

Vastuvõtuajad

Jõhvis Jaama 34

Metadooni manustamine

E-R 7:00-12:00; 13:00-16:45
L, P 8:30-12:00

Psühhiaater

K 9:00-11:30
L 8:30-09:00

Psühholoog

E-R 8:00-16:00

Sotsiaaltöötaja

E-R 8:00-16:00

Kiviõlis Keskpuiestee 36/38

Metadooni manustamine

E-R 9:00-13:00

Psühhiaater

1 kord kuus

Psühholoog
Sotsiaaltöötaja

1 kord nädalas
R 9:00-13:00