Opioidsõltuvuse asendusravi

Efektiivne sõltuvusravi sisaldab erinevaid võtteid ning lähenemisi, alustades nõustamisest ning lõpetades sotsiaalsteenustega.

Opioidsõltuvuse näol on tegemist psüühikahäirega, mille tekkepõhjuse hulgas on nii sotsiaalsed, psühholoogilised kui bioloogilised tegurid. Sõltuvus on käsitletav kroonilise haigusena, mille puhul ka seisundi osaline paranemine ja remissioonide pikenemine on oluliseks kergenduseks nii patsiendile, tema lähedastele kui laiemalt kogu ühiskonnale.

Opioidsõltuvuse (fentanüül, heroiin, metadoon, morfiin, oopium jt) korral pakume opioidsõltuvuse asendusravi. Ravi on tasuta, vabatahtlik ja eeldab koostööd.

Asendusravi eesmärk on uimastite tarvitamisest loobumine ja/või vähendada illegaalse uimasti tarvitamist, ohtlikke nakkushaiguste levikut, eluohtlike intoksikatsioone, suremust ning motiveerida asendusravil viibivat isikut loobuma illegaalse aine tarbimist pikema aja jooksul.

Efektiivne sõltuvusravi sisaldab erinevaid võtteid ning lähenemisi, alustades nõustamisest ning lõpetades sotsiaalse teenusega. Asendusraviga vähendatakse narkootikumide tarvitamisel tekkivaid (võõrutus) nähte organismis.

Soovid oma sõltuvusega tegeleda? 

Leiad meie nõustamiskeskused Jõhvis, aadressil Jaama 34a (sissepääs Tervisekeskus Corrigo A-hoone paremalt küljelt) ning Kiviõlis aadressil Keskpuiestee 36/38. 

  • Esmane vastuvõtt kestab ligikaudu 60 minutit ning selle käigus viiakse läbi esmane hindamine, võetakse vajalikud analüüsid, määratakse ravi.
  • Ravile võetakse pikaajalises opiaatsõltuvuses olevaid üle 18-aastaseid uimastisõltlasi.
  • Ravi on mitmekülgne, sisaldades suukaudselt manustatavale metadoonile lisaks ka individuaal- ja grupiteraapiat ning psühhosotsiaalset rehabilitatsiooni.

Eestis on metadoonil põhinev asendusravi tasuta kõikidele, ka ravikindlustuseta patsientidele.

Metadoon asendusravi kestust ei saa ette prognoosida, see sõltub paljudest teguritest. Selleks, et muuta oma elu, on  vaja rohkem aega ja stabiilsust. Neil põhjustel soovitatakse jätkata ravi minimaalselt 12 kuu jooksul, soovitavalt isegi 2-4 aastat. Ravi lõpetamisega ei tasu kiirustada, sest kogemus näitab, et need, kes lõpetavad ravi kiiresti, pöörduvad sagedamini tagasi narkootikumide juurde.

Jäta meelde!

  • opioidsõltuvus on haigus, mida on võimalik ravida
  • asendusravi aitab Sul lõpetada fentanüüli, heroiini või teiste illegaalsete opioidide tarvitamise
  • saad lõpetada süstimise
  • metadoon on ohutu HIV-sse nakatanud inimestele
  • metadoon on valikravim opioidsõltuvuse raviks raseduse ajal

Sinu küsimustele vastab:

Sõltuvusravi teenuste juht, vanemõde Liubov Uliyanova

E-posti aaressil liubov.uliyanova@corrigo.ee või nak@corrigo.ee

Tel. +372 333 1110

Vastuvõtuajad Jõhvis

Metadooni manustamine

E-R 7:00-12:00; 13:00-16:45
L, P 8:30-12:00

Psühhiaater

K 9:00-11:30
L 8:30-09:00

Psühholoog

E-R 8:00-16:00

Sotsiaaltöötaja

E-R 8:00-16:00

Vastuvõtuajad Kiviõlis

Metadooni manustamine

E-R 9:00-13:00

Psühhiaater

1 kord kuus

Psühholoog
Sotsiaaltöötaja

1 kord nädalas
R 9:00-13:00

Teenust rahastab Tervise Arengu Instituut