Taastusraviosakond- Tiina lugu


tiina_jalad.jpgTiina* edulugu

Üks kena kahelapseline pere oli unistanud oma majast juba nii mõnda aega. Aeg- ajalt lehitseti kinnisvaraportaale, lootuses sealt midagi huvipakkuvat leida. Varasemalt olid elukaaslased juba küll ühte maja vaatamas käinud, kuid see polnud erinevatel põhjustel ikka see, mis vaja. Aeg oli edasi länud, maist sai juuli ning taas leidsid nad ühe kena linnalähedase majakese, mida otsustasid vaatama minna.

Vaikse kääksuga uks avanes kööki, kuhu paljudest akendest ere päike sisse paistis ja põrandalt vastu peegeldas. 35 aastane Tiina astus õhinal edasi... ja kukkus avatud keldriauku. Ta pidas pimedast koridorist ereda päikese kätte tulles põrandal olnud avatud keldriauku köögivaibaks ja astus julgelt selle peale.

Kiirabi viis õblukese Tiina Puru Haiglasse. Seal selgus, et parema labajalal on II- V metatarsaalluude põikimurrud, luuotste nihestused, kuupluu murd ja  erinevad lihas- rebendid. Jalg pandi kipsi ja kirjutati välja hulgaliselt valuvaigisteid.

Mulle oli postiivne üllatus, et füsioterapeut Krete organiseeris Tiina enda mulle oma lugu rääkima- kabinetti sisenes õbluke lühemat kasvu naine. Kas ta ka 50 kilo kaalus, ei oska öelda. Ta endine haige jalg, mille ta saapast kribinal- krabinal välja pakkis, oli vist number 35 või midagi sinnakanti. Mis oleks võinud juhtuda ühe keskmises mõõdus või suurema inimesega sellise õnnetuse korral, seda on raske ette kujutada.

Tiina töötab saalimüüjana, kus on palju liikumist, kauba tõstmist jne. Selge, et jalg vajas tõeliselt lõpuni paranemist, enne kui uuesti tööle minna. Kodus toimetas ta alguses põlvili, sest noorem laps oli veel täiesti pisikene ja vajas tegelemist. Terve pere pidi nüüd uue olukorraga kohanema, sest ema ei saanud autoga sõita ja oli suuresti koduste seinte vahele aheldatud.

Kuna Purul pandud kips tundus Tiinale ebamugav, siis pöördus ta vahepeal veel ka Tartu Ülikooli Kliinikumi EMOsse. Seal tehti röntgen ja kompuutertomograafia, pandi uus kips, 10 päeva peale seda sai ta ka magnetravi.

Kokku oli ta jalg terve kuu aega kipsis. Tegus noor naine ei suutnud leppida sõltuvusega teistest pereliikmetest, samuti häiris teda saamatus, mida kipsis jalg põhjustas. Kuid optimism ei lahkunud Tiina silmist, ta konstateeris ka mulle särasilmil otsa vaadates, et tegu oli õnneliku õnnetusega.

Kui Tiina lõpuks Corrigosse füsioteraapiasse jõudis, siis olid ta varbad häirunud vereringe tõttu tumesinised ja jalg ikka veel tugevasti turses ning ka külmetas kohutavalt. Olgugi, et käsil olid suve kõige kuumemad kuud, hoidis ta haiges jalas mitu numbrit suuremat talvesaabast.

Nii nagu parimates filmides, oli füsioterapeudi poolt Tiinale öelda ta jala kohta nii hea kui ka halb uudis. Halb oli see, et võib- olla ei õnnestugi häirunud vereringet ja labajala liikuvust enam täielikult taastada- klient pidi selleks ettevalmistatud olema. Hea uudis oli aga see, et jala tundlikkus oli säilinud, seega hoolimata nendest paljudest murdudest olid närvid kahjustamata.

Taastusravi alustades seati ka kindel eesmärk: täiskohaga tööle ja muretult trepist üles ja alla! Kokku kolm taastusraviperioodi ja Tiina pidi ise kodus igapäevaselt harjutusi tegema. See on väga oluline, sest koostöö füsioterapeudiga ja kliendi enda aktiivne osalemine taastusravi protsessis on kõige alus.

Füsioterapeut Kretega alustasid nad tööd, esialgu oli vereringe parandamiseks ja hüppeliigese nind varvaste liikuvuse taastamiseks vajalik teha harjutusi lamavas asendis, sealt edasi siis juba istudes ja lõpuks ka seistes. Turse alandamiseks, valu vähendamiseks ja hüppeliigese liikuvuse parandamiseks tehti lisaks terapeutilistele harjutustele  ka kinesioteipimist.

Krete väga kiitis Tiina kodust harjutamist, iga kord oli näha, et jalg on paremaks läinud, lõpus vaatasid juba jala olukorda ja sellest johtuvalt leppisid kokku järgmised tegevused.

Eesmärk sai täidetud varem ja paremini, kui varasemalt lootust oli.

Küsite, et mis sai aga majast? Maja jäi ostmata... Õnnetus andis Tiinale märku, et ju see polnud siis nende maja. Hetkel on nad uue kodu otsimisprotsessi aeglustanud. Me ei kiirusta- ütles Tiina.

 *- nimi muudetud.