Jõhvi Noorukite ravi- ja rehabilitatsioonikeskus- Katja lugu


KATJA* LUGU

Katja oli samuti 15 aastane, kui ta keskusesse saabus. See oli väga raske juhus ja väga raske paranemine. Katja ema oli alkoholisõltlane, isa oli vahelduva eduga vangis ning peres oli 5 last, kellest kaks vanemat olid ka narkosõltlased. Majanduslik olukord oli väga kehv. Ema ei osanud laste eest hoolitseda. Katja keskmise tütrena hoolitses ka kahe noorema lapse eest.

Teisalt ähvardasid Katjat krimasjad- vargused, narkootikumide müümine jne... Talle anti 3 aastat katseaega, mille jooksul ta pidi keskuses rehabilitatsiooniprogrammi läbima. Sotsiaalpedagoog Kristiina ütles, et kui ta poleks siin seda läbinud, siis oleks ta ka reaalselt vangi läinud.

Katja pere oli kohalikus omavalitsuses kirjas kui suurpere ja sai seega sealtpoolt palju toetusi. Abi aga paljuski lasteni ei jõudnud. Lisaks oli perel ka tugiisik.

Psühholoog Viktor ütles, et kui vanem soovib kaasa aidata, et ta lapse käitumine ja harjumused muutuksid, siis peab muutuma ka see keskkond, kust laps pahale teele pääses. Seega, pakutakse sel ajal, kui laps on keskuses, vanematele tasuta tuge ja abi: pere- ja individuaalset nõustamist, psühholoogilist abi, samuti organiseeritakse koostööd võrgustikuga, milleks on kohalikud omavalitsused, lastekaitse, kodukool jne...

Paraku on ka kirjeldatud abi vastuvõtmine vabatahtlik ja Katja ema see ei huvitanud- koostöö koduga oliga olematu ning seeläbi ei muutunud kodune olukord grammivõrdki. Katjale jäi pidev muretsemine pere nooremate laste käekäigu pärast.

Katjal oli täisealine peigmees, kuna noormees püsis tüdruku kõrval kõik need rasked ja keerulised ajad, siis tegi keskus ema asmel koostööd selle peigmehe perega, kaasates niimoodi rehabilitatsiooni täiesti kõrvalise isiku. Katja balanseeris keskuses üsnagi ääre peal, oli korrarikkumisi ja keskusest põgenemisi, et pere nooremaid lapsi vaatama minna jne..  Õnneks noormehe pere toetas Katjat ja neil oli koht, kus tüdruk nädalavahetusel vastu võtta. Katja kodune olukord oli äärmiselt kehv ja see oleks toonud kiire tagasilanguse, mis omakorda väljakukkumise programmist, millele oleks järgnenud vangiminek.

Nüüd elab Katja koos oma noormehega Tallinnas, nad üürivad korterit. Vahepeal võeti Katja emalt lapsed ära ja need saadeti lastekodusse, kus nädala sees elab ka Katja (kuna lastekodus on peresüsteem, siis on tal võimalus nendega seal koos olla). Katja õpib hotellindust ja viimane kena uudis on see, et ootab beebit.

Oleme uhked ka Katja üle!

*- nimi muudetud